BMW 3 Serisi: E92 ve E93

Yakın tarihin efsane olarak tanımlabilecek araçlarından biri olduğunu düşündüğümüz BMW 3 serisinin E92 kodlu kasasını inceleyelim. 

Otomobil piyasasını yakından takip eden neredeyse herkesin bayıldığı bu BMW 3 Serisi kasası olan E92, asi görünüşü, iç ve dış kalitesi ve motor seçenekleri ile halen bir çok kişinin hayalini süslediğine eminiz.

En çok tercih sebebi, bir önceki kasası E90’a oranla çok daha güzel bir dış tasarıma sahip olması ve muhtemelen coupe/cabrio kasa için neredeyse mükemmel denilecek ebatlar olduğunu düşünüyoruz.

Motor Seçenekleri

E92, Türkiye dahil bir çok motor seçeneği ile piyasaya sürüldü. Coupe ve Cabrio (E93) kasa olmasına rağmen, dizel ve dizel otomatik gibi seçenekleri de olduğu için birçok insan tarafından tercih sebebi oldu.

1600cc ve 2000cc aralığında, dört silindirli motor, 2500 ve 3000cc arasında, 6 silindir ve 4000cc için ise 8 silindirli motor seçeneği, hem tasarrufu hemde performansı arayanlar için muazzam seçenekler. Bu motorlar arasında ise en beğenileni ise 2500cc 6 silindir motor olmuş. Motorun çok daha rahat, sessiz ve sorunsuz çalıştığı duyumunu aldık

Malum akaryakıt fiyatları dolayısıyla Türkiye’de ise en çok tercih edilen motor 2000cc benzinli ve 2000cc dizel motorlar olmuş.

Piyasa Şartları

E92 ve E93’ün olası rakipleri Mercedes-Benz ve Audi olarak kabul ediyoruz. Yalnız bu iki marka özellikle coupe ve cabrio konusunda ne yazık ki çok daha farklı anlayışlara sahipler.

Öncelikle diğer markaların cabrio yapısı, soft-top dediğimiz dayanıklı bez branda ile yapılırken, BMW her zaman olduğu gibi hard-top dediğimiz orjinale yakın tavanı ile hem dış görünüş hem de kalite anlamında göz dolduruyor.

Ayrıca soft-top araçlarda çok daha fazla izolasyon sorunu olduğu bilinen bir gerçek.

Bu şartlarda 2009 yılına kadar CLK w209 serisi ile bir süre savaş halinde olsa da, üretimin durması ile kendine çok büyük bir satış alanı buldu. Bunlara ek olarak Audi’nin 2008-2009 yılları arasında coupe/cabrio A4 üretmemesi ise, BMW için cila oldu diyebiliriz.

Tasarım

Bir önceki kasası E46, çok bariz sevilmiş ve büyük satış yakalamıştı. Kaslı ve asi görüntüsü, her ne kadar E46’yı daha yaramaz evlat gibi gösterse de, E92 ve E93 hem bu asiliği hemde asilliği taşıyan bir tasarıma sahip.

Kırmızı ışıkta denk geldiğinizde, 10 yaşındaki bu arabaya dönüp bakmamak elde değil. Şu sıralar aynı hissiyatı vermeye çalışan 4 serisi, henüz E92 ve E93 gibi büyük bir hayran kitlesi yakalayabilmiş değil.

Görüşümüz, E92 ve E93 kasasının ileride çok güzel yaşlanacağı ve klasikleştiği dönemde gerçekten temiz ve bakımlı modellerinin çok ilgi göreceği şeklinde. Ayrıca halen tam dijital olmayan ama klasik olarak sayılamayacak, aynı zamanda güzel bir sürüş deneyimi için ileride çok popüler bir otomobil olacağı görüşündeyiz.

Kaynak: https://www.otoblog.com/haberler/bmw-3-serisi-e92

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*